Beton ,czyli tani sposób na nowe mieszkania.

Tanie mieszkania na wynajem przez lata nie kojarzyły się z dobrą architekturą. Kluczem do sukcesu okazało się zastosowanie betonu na znacznie szerszą skalę niż zazwyczaj. Od jakiegoś czasu to zaczyna się jednak zmieniać

Projekt Dortheavej”, za którym stoi znane duńskie studio Bjarke Ingels Group. Za kolejną realizacją tego typu stoi Fundacja Baechi. Organizacja postanowiła zbudować blok z komfortowymi i jednocześnie dostępnymi cenowo mieszkaniami na wynajem w słynącym z drożyzny Zurichu. W przedsięwzięcie zaangażowano pracownię Gus Wüstemann Architects, która musiała zaproponować rozwiązanie pozwalające maksymalnie obniżyć koszty inwestycji.

W bloku znalazło się miejsce dla dziewięciu mieszkań na wynajem – czterech 60-metrowych i pięciu 95-metrowych. Jego forma i betonowa fasada nawiązują do architektury okolicznych zabudowań, które były stawiane w latach 50. XX wieku. Beton króluje jednak także we wnętrzach. Architekci postanowili bowiem nie malować ścian czy ukrywać go pod płytkami lub panelami (można je znaleźć tylko w jednym pokoju). Z betonu zrobione są także wbudowane w ściany ławy, które zastępują część standardowych siedzisk i komód. W ten sposób udało się znacznie obniżyć koszty wyposażenia. Gdyby na tym się skończyło, wnętrza byłyby jednak zbyt surowe. Dlatego projektanci wpuścili do środka dużo naturalnego światła oraz postawili na naturalne drewno, ocieplając klimat mieszkań. Ceny wynajmu w bloku należą do najtańszych w całym Zurichu.